napis loading i pasek wczytywania

Czemu strony wolno się ładują?

24

11

2022

Szybkość ładowania strony internetowej to czas potrzebny do jej całkowitego wczytania w przeglądarce internetowej, czas wczytywania strony przeważnie podawany jest w milisekundach. Szybkość wczytywania strony jest niezwykle ważna dla użytkownika. Badania statystyczne wykazały, że aż 53% użytkowników Internetu, korzystających z urządzeń mobilnych, opuszcza stronę internetową gdy ta ładuje się dłużej niż 3 sekundy, w większości przypadków raczej już na nią nie wracają. Jeśli zależy nam na jak największej liczbie odwiedzin optymalizacja czasu wczytywania strony jest więc kluczowa.

Co ma wpływ na szybkość wczytywania strony?

Na szybkość wczytywania strony wpływa bardzo wiele czynników. Zaczynając od podstaw, bardzo duży wpływ na to ma szybkość połączenia internetowego, a także moc obliczeniowa serwera na którym znajduje się nasza witryna. O ile z tym pierwszym niewiele możemy zrobić(wszak nie mamy wpływu na jakość usług internetowych osoby odwiedzającej naszą stronę), tak już zawarcie umowy z dobrym dostawcą usług hostingowych leży w naszej gestii. Wybranie odpowiedniego, wydajnego, i pewnego hostingu jest nie mniej ważne co atrakcyjny layout strony internetowej, jej optymalizacja i zawartość.

Ważne aspekty budowy strony pod kątem wydajności

W kwestii szybkiego wczytywania strony równie ważny jest zarówno sam projekt naszej strony, jak i jego wykonanie. Postawienie strony na gotowym, darmowym szablonie z pewnością będzie kuszącą opcją, dla osób z mniejszą wiedzą, czy budżetem, jednakże takie szablony nierzadko są bardzo słabo zoptymalizowane, i będą się wczytywać długie sekundy, doczytując niepotrzebnie pakiety nigdzie nie używanych assetów, czy też serwując obrazki z biblioteki mediów w większych niż potrzebne rozmiary, albo np. wyświetlając w tyle filmik w wysokiej rozdzielczości.
Dobrze zaprojektowana strona internetowa powinna optymalizować wszystkie te procesy i nie tylko. Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru obrazków wyświetlanych na stronie z biblioteki mediów, warto też zastosować lazy loading – czyli doczytywanie treści dopiero gdy są one widoczne i potrzebne dla użytkownika. Rozwiązanie to jest często wykorzystywane w galeriach obrazków – dana grafika doczytuje się dopiero wtedy gdy użytkownik widzi ją na swoim ekranie, gdy znajduje się poza obszarem okna przeglądarki nie jest wczytywana. Kolejną z optymalizacyjnych sztuczek jest korzystanie z CDN – zamiast ładować każdy popularny skrypt i arkusz styli z serwera naszej strony, możemy skorzystać z ogólnodostępnych linków, korzystających z rozproszonej sieci serwerów. Korzystając z CDN możemy podpiąć między innymi popularne czcionki, skrypty, czy arkusze styli. Zapewni to znacznie szybsze wczytywanie strony, a także odciąży nasz serwer. Kolejną istotną kwestią jest cacheowanie strony, czyli mechanizm pamięci podręcznej przeglądarki. Dzięki niemu, pewne elementy strony zachowają się na komputerze użytkownika, dzięki czemu nie będzie potrzeby wczytywania ich ponownie, przy kolejnej wizycie na stronie.

Co zrobić by strona internetowa wczytywała się szybciej?

Załóżmy jednak, że już mamy stronę internetową która wczytuje się powoli. Co możemy zrobić, by poprawić szybkość jej wczytywania. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, co konkretnie powoduje powolne wczytywanie naszej strony. Możemy w tym celu skorzystać z wielu serwisów online które nie tylko ocenią szybkość wczytywania naszej witryny, ale również podpowiedzą, z czym są problemy, i co mogli byśmy zmienić w celu poprawy. Z tą wiedzą możemy działać na własną rękę, lub zlecić prace profesjonalistom. Proste działania optymalizacyjne możemy podjąć samemu, nawet nie ingerując w kod strony. W tym celu pomogą nam popularne wtyczki poprawiające optymalizację strony. W bazie pluginów WordPressa z łatwością znajdziemy wtyczki optymalizujące rozmiar, i format obrazków, czy takie służące do cacheowania witryny. Sporo działań możemy podjąć także z poziomu CMSa. Bardzo często kilka prostych kroków związanych z podmianą treści na stronie potrafi dać niemałe efekty. Usunięcie filmów w tle, i podmiana ich na obrazki lub embedy z Youtube znacznie przyspieszy działanie naszej strony. Podobnie przeskalowanie obrazków do optymalnych rozmiarów(jeśli CMS sam nie wywołuje nam odpowiedniego rozmiaru od strony „frontu”), czy usunięcie niepotrzebnej zawartości obciążającej nasz serwer.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach by samemu wprowadzać takie zmiany, można skierować się po pomoc do specjalistów od stron internetowych. Większość firm oferujących ich wykonanie również podejmie się wykonania prac optymalizacyjnych.

Komentarze(0)