błąd 404 na ekranie laptopa

Czemu strony się nie otwierają?

25

11

2022

Nierzadko zdarza się tak, że próbujemy wejść na jakąś stronę czy portal internetowy, i zastajemy tam błąd 404, czy niekończącą się pętlę wczytywania. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od awarii serwera, przez błędny kod na stronie, na ataku hakerskim kończąc.

Co może być przyczyną awarii serwera?

Statystycznie najczęstszą przyczyną awarii stron internetowych są problemy z usługami hostingowymi, serwer to urządzenie jak każe inne, i może zdarzyć mu się awaria, podobnie mogą nastąpić jakieś problemy po stronie całej sieci danego dostawcy usług hostingowych. W przypadku takiej awarii jedyne co możemy zrobić to skontaktować się z dostawcą usługi i czekać na naprawę problemu. Niedostępność, czy blokada serwera mogą również wynikać z jego nadmiernego obciążenia. Praktycznie przy każdej wyprzedaży w sklepie internetowym Steam, przez pierwszych kilka godzin od jej rozpoczęcia główna strona sklepu albo nie wczytuje się wcale, albo wczytuje się bardzo powoli. Każdy, nawet najlepszej jakości serwer ma swoją maksymalną wydajność, i jakiś limit obciążenia. Jeśli na stronę, z której na co dzień korzysta kilka tysięcy osób nagle wejdzie kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, w przypadku braku odpowiedniej struktury zapobiegającej nadmiernemu obciążeniu nastąpi jego przeciążenie, po czym znacznie zwolni, by z czasem stać się całkowicie niedostępnym.

Czy strona może się nie wczytywać przez ataki hakerskie i wirusy?

Bodajże drugą najpopularniejszą przyczyną niewczytywania się stron internetowych, są awarie związane z atakami hakerskimi, lub zainfekowaniem danej strony złośliwym oprogramowaniem. Co najmniej raz do roku zdarza się sytuacja gdy witryna jakiejś dużej firmy jest niedostępna z powodu ataku hakerskiego. Taki atak, przeważnie pod postacią prostego ataku DDoS ma na celu umyślne zablokowanie danej witryny. Może to wynikać z oburzenia i chęci ukarania jakiegoś nielubianego przez internautów przedsiębiorstwa lub zwykłej złośliwości, i głupiej zabawy. W przypadku mniejszych witryn również zdarzają się zainfekowania komputerowymi wirusami które potrafią zablokować stronę internetową na dłuższy czas. W przypadku którejkolwiek opcji kontakt ze specjalistą, i zastosowanie środków zapobiegawczych jest konieczne.

Mniej popularne przyczyny niewczytywania się strony

Jednakże ataki hakerskie i awarie serwerów, to niejedyne powody niewczytywania się stron internetowych. Innymi mogą być np. błędy projektowe danej strony. Przykładowo, jeśli przepełnimy naszą stronę obrazkami w bardzo dużych rozmiarach, czy np. filmami w wysokiej rozdzielczości, nawet pomimo wydajnego serwera i dobrej jakości łącza po stronie odbiorcy, możemy mieć problemy z doczytaniem całej strony, czy wczytaniem jej w ogóle. Problemy z wczytywaniem naszej witryny mogą zapewnić także błędy w kodzie php, niedomknięta, czy błędnie napisana pętla, wykonując się raz za razem w nieskończoność skutecznie zablokuje nasz serwer. W przypadku problemów z wczytywaniem strony w związku z jej zawartością jedynym rozwiązaniem jest naprawienie wszystkich błędów, czy zapewnienie odpowiedniej optymalizacji treści. Nierzadko będą to kwestie wymagające interwencji specjalisty, jednakże zawsze warto samemu spróbować rozwiązać problem z naszą stroną. Jeśli stronę popsuła instalacja jakiejś wtyczki, zacznijmy od jej dezaktywacji, w przypadku problemów nie zaszkodzi również zaktualizować wszystkie elementy naszej strony do których dostępne są aktualizacje, takie jak np. CMS, wtyczki, czy szablony.

Co robić gdy strona się nie wczytuje?

Jeśli mamy problem z wczytywaniem jakiejkolwiek strony internetowej, pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest sprawdzenie naszego połączenia internetowego. Jeśli mamy dostęp do sieci, kolejnym krokiem powinno być jej odświeżenie danej witryny, a jeśli i to nie pomoże restart przeglądarki. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie danej strony w karcie prywatnej przeglądarki – może się zdarzyć tak, że strona zapisze w pamięci cache jakiś błędny kod, i dopiero po wyczyszczeniu pamięci podręcznej zacznie znowu działać. W przypadku gdy żadne z powyższych nie pomoże, warto odczekać kilka minut, jeśli problem sam nie ustąpi warto skontaktować się z dostawcą usług hostingowych. Jeśli problem zaczął występować po jakichś naszych zmianach na stronie, warto je cofnąć(robienie regularnego backupu plików zapewnia większość usługodawców hostingowych), i sprawdzić czy problem nie minie. Kolejnym krokiem powinna być aktualizacja CMS’a wszystkich wtyczek, następnie ich wyłącznie. Jeśli problem nie ustąpi, i nie wiemy co dalej robić, pozostaje nam kontakt ze specjalistą.

Komentarze(0)